PISA-2022: ПРОДОВЖУЄМО ЗНАЙОМИТИ З РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДЖЕННЯ

2-2 (1)

Фахівці Українського центру оцінювання якості освіти підготували черговий мінізвіт «Які математичні теми є найскладнішими для 15-річних підлітків?» за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA–2022.

Зміст цього числа «PISA–2022: Україна в центрі уваги» зосереджено на тому, наскільки 15-річне учнівство з України та референтних країн є успішним в опануванні різними змістовими розділами математики («Кількість», «Невизначеність і дані», «Зміни й залежності» та «Простір і форма»). Дані, зафіксовані в мінізвіті, засвідчують, що нашому вчительству є над чим працювати в аспекті формування математичної грамотності учнівства за всіма розділами математичного змісту.

Варто зауважити, що це число мінізвіту (як і попереднє, що присвячене успішності 15-річного учнівства в опануванні різних видів математичної діяльності) придасться освітянам не тільки тому, що в ньому наведено об’єктивні аналітичні дані, а ще й тому, що тут можна знайти переклад описів рівнів грамотності PISA за підшкалами математичного звіту. Запропоновані дескриптори допоможуть учителям і вчителькам математики скласти цілісне уявлення про обсяг математичного змісту, який у PISA пов’язують із тим чи тим рівнем математичної грамотності. Ці відомості будуть особливо корисними вчительству з огляду на актуальність переосмислення підходів до навчання та оцінювання в галузі математики в умовах імплементації Нової української школи.

Нагадаємо, що у восьмому циклі PISA, основний етап якого було реалізовано 2022 року, саме математична галузь була провідною. З огляду на це результатам 15-річних підлітків у ній приділено особливу увагу. Зокрема, у Національному звіті за результатами PISA-2022 зафіксовано, що наші підлітки в математичній галузі, згідно зі стандартами PISA, відстають від своїх однолітків із країн Організації економічного співробітництва та розвитку майже на рік навчання. При цьому в Україні найбільш помітною є різниця в результатах з математики 15-річних підлітків, які мешкають у сільській місцевості та великих містах, —  вона становить 92 бали, що еквівалентно більш ніж 4,5 року навчання.

Насамкінець зауважимо, що з 8 квітня 2024 року в Україні у вибірці закладів освіти триває пілотний етап дев’ятого циклу PISA. Завданням цього етапу є апробація інструментів і процедур перед проведенням основного етапу, який пройде навесні 2025 року. Для нашої країни це вже буде третій цикл PISA, адже вперше наше 15-річне учнівство / студентство брало участь у цьому дослідженні у 2018 році, а вдруге — у 2022-му.