Сьогодні, 05 грудня, у Києві Український центр оцінювання якості освіти та Міністерство освіти і науки України за підтримки ЮНІСЕФ оприлюднили Національний звіт за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Звіт підготували провідні аналітики Українського центру оцінювання якості освіти за підтримки Організації економічного співробітництва та розвитку. Крім повного, було також підготовлено Короткий звіт. У національному звіті репрезентовано основну інформацію про успішність українських 15-річних підлітків, зокрема на тлі результатів їхніх однолітків в інших країнах, а також порівняно з досягненнями учнівства станом на 2018 рік, коли наша країна вперше взяла участь у дослідженні PISA.
Презентація Національного звіту в Києві проходила одночасно з відкриттям Міжнародного звіту за результатами PISA-2022 — заходу, що відбувся в Парижі. Міжнародний звіт — це документ, що складається з кількох томів. Сьогодні оприлюднено перші два з них. Том І інформує про показники успішності 15-річних підлітків 81 країни в оволодінні читацькою, математичною та природничо-науковою грамотністю, а також про результати вивчення проблеми рівності в освітніх системах країн-учасниць PISA. Своєю чергою том II зосереджений на проблемі стійкості освітніх систем загалом та учнів і закладів освіти зокрема. Зазначимо, що Український центр оцінювання якості освіти перекладе частину матеріалів цьогорічного Міжнародного звіту українською мовою й розмістить їх на сайті PISA.UKRAINE, де нині можна ознайомитися з перекладом тому І за підсумками циклу PISA-2018. Оприлюднення перекладу тому І за підсумками циклу PISA-2022 заплановано на весну 2024 року.
Наголосимо, що результати PISA політики всіх країн-учасниць використовують для оцінювання ефективності своїх освітніх систем, визначення зон потенційних ризиків і водночас актуальних напрямів розвитку. Для України ці дані цінні передусім з огляду на те, що вони відбивають ті проблеми, з якими стикнулася наша система загальної середньої освіти внаслідок пандемії COVID-19 та повномасштабного вторгнення росії. Висновки PISA-2022 можуть допомогти вітчизняному політикуму й освітянській спільноті напрацювати ефективні заходи для забезпечення стійкості нашої системи освіти та її поступу в умовах продовження реформи Нової української школи.
Ознайомитися зі звітами можна на сайті PISA.UKRAINE.