Про що ми пишемо? Для чого ми це робимо? Як матеріали можна використовувати?
Міжнародне дослідження якості освіти PISA, яке майже 20 років тому започаткувала Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), є одним із найавторитетніших джерел інформації про середню освіту у світі. На сьогодні в програмі PISA беруть участь понад 80 країн / економік. Їхні урядовці довіряють результатам дослідження й використовують їх для прийняття обґрунтованих політичних рішень у галузі освіти.
Україна долучилася до PISA в циклі 2018 року. Національний звіт за результатами цього циклу, опублікований Українським центром оцінювання якості освіти у 2019 році, став важливим джерелом інформації і про успішність наших 15-річних підлітків, які здобувають середню освіту, і про чинники, які могли вплинути на відповідні результати. Проте, попри представлення в майже 500-сторінковому звітному документі значних обсягів надзвичайно важливих даних щодо якості вітчизняної освіти, чимало інформації, зібраної дослідниками за підсумками циклу 2018 року, залишилося поза увагою, адже PISA – це неймовірні масиви даних складної структури.
Саме з огляду на це починаючи з травня 2020 року аналітики команди PISA в Україні щомісяця публікують мінізвіти «PISA-2018: Україна в центрі уваги». Кожна така публікація присвячено одній темі – від питань матеріальних і нематеріальних ресурсів у закладах освіти та зв’язку їх з освітніми результатами до питань результатів учнів у кожній із галузей PISA (читання, математика, природничо-наукові дисципліни). Щоб дані щодо нашої країни були більш показовими, у мінізвітах усі результати представлені на тлі даних референтних країн і середніх результатів по країнах ОЕСР.
Ця серія тематичних мінізвітів, безумовно, є корисною не тільки для управлінців у галузі освіти, науковців, учителів-практиків, а й для здобувачів освіти та їхніх батьків. Надзвичайне розмаїття тем, охоплених авторами у публікаціях, дасть змогу знайти потрібне навіть найвибагливішим читачам.
У цьому числі серії узагальнено тематику мінізвітів «PISA-2018: Україна в центрі уваги», актуалізовану упродовж 2021 року. Більш детально кожну тему розкрито в повній добірці публікацій тут.